Czym jest program SaaS? – Krótki przewodnik modelu biznesowym i rozwoju oprogramowania jako usługi

Oprogramowanie jako usługa (SaaS) to wschodzący model oprogramowania, który szturmem zdobywa branżę oprogramowania. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które musisz wiedzieć o tym ekscytującym modelu oprogramowania, w tym jego definicję, model biznesowy, proces rozwoju oraz najważniejsze zalety i wady.

Co to jest oprogramowanie jako usługa?

Oprogramowanie jako usługa (znane także jako SaaS lub Software as a Service) to oprogramowanie, które umożliwia korzystanie z usług w ramach hostingu. Innymi słowy, użytkownik nie jest właścicielem oprogramowania ani nie utrzymuje go, lecz uzyskuje do niego dostęp za pośrednictwem usługodawcy. Oprogramowanie jako usługa staje się coraz bardziej popularnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej – i to nie tylko w świecie technologii. W rzeczywistości istnieją setki firm oferujących swoje rozwiązania SaaS firmom o różnych kształtach i rozmiarach. Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o tej rozwijającej się technologii i jej potencjalnym wpływie na Twoją firmę.

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania jako usługi?

Główne korzyści z używania oprogramowania jako usługi to:

Tańsze koszty – oprogramowanie jest dostarczane przez firmę zewnętrzną, a dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem połączenia internetowego. Koszty związane z korzystaniem z oprogramowania SaaS są zwykle niższe niż koszty utrzymania i eksploatacji oprogramowania zarządzanego wewnętrznie.

Elastyczność – oprogramowanie jako usługa umożliwia firmom outsourcing i dostosowanie oprogramowania do własnych potrzeb. Może to pomóc im zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki wyeliminowaniu konieczności tworzenia i zarządzania własnym oprogramowaniem.

Szybkość – oferta SaaS zazwyczaj korzysta z serwerów zarządzanych przez dostawcę. Ponieważ dostawca uruchamia kod na serwerach, oprogramowanie SaaS może być dostarczane szybciej niż oprogramowanie instalowane lokalnie.

Kontrola – SaaS zazwyczaj nie wymaga od użytkowników utrzymywania i zarządzania własnymi serwerami. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. – Zwinność – SaaS może pomóc firmom w zwiększeniu zwinności i szybkości reakcji, umożliwiając im większą kontrolę nad operacjami.

Unikanie ryzyka – SaaS może pomóc w ograniczeniu ryzyka, ponieważ za zarządzanie technologią odpowiada dostawca, a nie przedsiębiorstwo.

Jak działa oprogramowanie jako usługa?

Podpisując umowę z dostawcą usług typu Software-as-a-Service (SaaS), wybierasz rozwiązanie programowe, które jest hostowane na serwerach dostawcy. Gdy klient zamawia rozwiązanie SaaS, nie kupuje ani nie instaluje oprogramowania, lecz korzysta ze swojego komputera, tabletu, smartfona (lub innego urządzenia), aby uzyskać dostęp do hostowanego rozwiązania. Zaletą SaaS jest to, że pozwala firmom skupić się na swoich podstawowych kompetencjach, a jednocześnie czerpać wszystkie korzyści z dostępu do wysokiej jakości technologii wtedy, gdy jest ona potrzebna.

Podsumowanie

Oprogramowanie jako usługa (SaaS) to podejście do dostarczania oprogramowania, w którym firma zleca dostawcy usług dostarczenie oprogramowania (i powiązanego z nim systemu zaplecza), a klienci korzystają ze swoich aplikacji biznesowych za pośrednictwem sieci i infrastruktury dostawcy usług. Klient (lub „użytkownik końcowy”) nie jest właścicielem oprogramowania, ale raczej polega na zdolności dostawcy usług do dostarczenia aplikacji i jej obsługi. Klient płaci usługodawcy za usługę dostarczania oprogramowania, z jedną ważną różnicą w stosunku do dostarczania oprogramowania na żądanie: klient nie jest właścicielem oprogramowania, ale polega na zdolności usługodawcy do dostarczenia aplikacji i zapewnienia wsparcia technicznego.